Milá Družba,

Autor: Petra Števková | 9.5.2014 o 22:10 | (upravené 9.5.2014 o 22:41) Karma článku: 7,35 | Prečítané:  242x

Vstup lemovali rozobraté schody a rozbité vitríny. Na medziposchodí na zemi ležala vlajka. Žlto-zelená vlajka. Otrhaná, špinavá a pošliapaná. Podobne, ako kultúra a nakladanie s majetkom mesta. Prekročila som ju na znak úcty k všetkým hodnotám, ktoré ma s mestom spájajú. A nielen z úcty k hodnotám ale aj z úcty k ľuďom, ktorí tu žijú a pracujú a tiež k ľuďom, ktorí tu žiť a pracovať dokážu. Ale boli aj takí, ktorí si tú vlajku ani nevšimli a s čistým svedomím po nej prešli...

Suchý kvet v rohu vstupnej haly na poschodí. Umieral roky s nádejou, že ho investor poleje. Nepolial. A on naozaj umrel. Pri vstupe do sály boli zárubne imaginárnych čiernych dverí, ktoré tam kedysi stáli, úplne zničené. Zhlboka som sa nadýchla nostalgického vzduchu, ktorý sa prelínal so zápachom sutiny a vkročila som do sály.

Predné rady so sedačkami tam neboli. Neboli tam! Jednoducho zmizli, podobne, ako zmizla spomienka, kedy som na nich ako desaťročná sedela a čakala na vystúpenie svojej mladšej sestry. Jej tanečný partner nečakane ochorel a ona musela tancovať sama. Pódium bolo zničené. Presne to pódium, na ktorom naša trieda vyhrala prvé miesto v súťaži Javisko je naše. Rozobraté kreslá a nábytok v šatniach, v ktorých sme sa pred zrkadlami ako deti parádili, aby na nás počas vystúpenia mohli byť naši rodičia hrdí. Takmer sa mi vyhrnuli slzy. Ale nie z toho, ako tá budova vyzerala. Mne len prišlo ľúto, ako niečo takéto mohli ľudia dopustiť.

Prepáč nám, že sme ťa nedokázali ochrániť pred záujmami ľudí, pre ktorých si predstavovala len zdroj prínosu. Prepáč nám, že sme ťa zverili do rúk ľuďom, ktorí sa tu nenarodili, ktorí tu nežili a ktorí nemajú na teba žiadne spomienky. Prepáč nám to, milá Družba.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?